Українці у Польщі: як зміниться розмір допомоги з 1 січня

Поділитися
Наступного року деякі виплати зростуть.

Війна, яку розв'язала Росія, змусила багатьох українців виїхати за кордон. Багато з них знайшли тимчасовий прихисток у Польщі. Видання Ukrayina.pl розповіло, як зміниться деякі соціальні виплати для них у наступному році.

З 1 січня 2024 року розмір допомоги по догляду за дитиною до 18 років (так звані 500+) для всіх осіб, які мають на це право, збільшать з 500 до 800 злотих. Як інформує ZUS, розмір допомоги зміниться автоматично. Відповідну поправку до Закону про державну допомогу у вихованні дітей президент Польщі Анджей Дуда підписав ще 7 серпня 2023 року.

Установа соціального страхування (ZUS), яка виплачує допомогу по догляду за дитиною, сама перерахує її розмір. Тому подавати додаткову заявку не потрібно. Це відбуватиметься автоматично та охоплюватиме всіх, хто станом на 1 січня 2024 року має право на пільгу протягом періоду, який триває з 1 червня 2023 року до 31 травня 2024 року.

Після 1 січня 2024 року ці люди отримають виплати в новому розмірі. Про це їх повідомлять на Платформі електронних послуг PUE ZUS.

Усі інші форми підтримки сім’ї залишаються без змін. Прийом заяв на призначення допомоги по догляду за дитиною на наступний період, який триватиме з 1 червня 2024 року по 31 травня 2025 року, розпочнеться 1 лютого 2024 року.

Що потрібно мати для отримання допомоги

Українці, які вперше оформлюють державну допомогу 500+ (800+) мають легально перебувати у Польщі та виховувати неповнолітню дитину. Якщо вищі вимоги виконані, треба мати:

  • польський  ідентифікаційний номер PESEL (особи, яка подає заяву, та дитини);
  • адресу електронної пошти;
  • польський номер телефону;
  • номер банківського рахунку в Польщі.

Як подати заяву на отримання допомоги

Заяву на 500+ (800+) подають тільки онлайн. Для цього є кілька способів:

  • Мобільний додаток mZUS,
  • Портал електронних послуг ZUS (PUE ZUS),
  • Портал Emp@tia,
  • Електронний банкінг.

Коли буде нараховано пільгу, ZUS надішле повідомлення у профіль у PUE ZUS, а також на електронну адресу, вказану в заявці.

Залежно від специфіки ситуації ZUS може вимагати додаткові документи:

  • рішення суду про призначення заявника тимчасовим опікуном (якщо на підставі рішення польського суду особа є тимчасовим опікуном дитини, яка приїхала з України до Польщі після 23 лютого 2022 року через бойові дії);
  • документ, що підтверджує легальність перебування та доступ до ринку праці в Польщі, якщо особа прибула до Польщі до 24 лютого 2022 року, але дитина прибула до Польщі після 23 лютого 2022 року через бойові дії (наприклад – карту побиту).

ZUS нарахує пільгу на польський банківський рахунок, який буде вказано в заяві.

Нагадаємо, чи можуть українці, які отримали тимчасовий захист у Польщі, виїжджати в Україну без втрати PESEL UKR, на який строк та які інші особливості діють.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі