WP: На Генасамблеї ООН Байден спробує переконати світ підтримувати Україну у війні, але це буде важко

Поділитися
WP: На Генасамблеї ООН Байден спробує переконати світ підтримувати Україну у війні, але це буде важко © Getty Images
Хороша новина в тому, що лідери Росії і Китаю не приїдуть в Нью-Йорк, тож президенти США і України зможуть влаштувати собі прямий діалог з Глобальним Півднем.

Президент США Джо Байден має чіткий порядок денний для щорічної зустрічі світових лідерів на Генеральній Асамблеї ООН цього тижня в Нью-Йорку. Він хоче зберегти потужну глобальну підтримку України. Але виконати це завдання буде складно, особливо цього року.

Українські посадовці сподівалися приїхати до Нью-Йорка цього тижня, щоб заявити про значні успіхи в літньому контрнаступі. Але укріплені російські війська перешкоджають зусиллям досягти значного прориву, і обидві сторони продовжують зазнавати великих втрат.

«Вплив війни на ціни на продовольство і енергоносії посилив заклики в країнах, що розвиваються, до врегулювання конфлікту шляхом переговорів. А підтримка серед американської громадськості зменшується, оскільки частина Республіканської партії критикує вартість військової допомоги, яка оцінюється в 73 мільярди доларів», - пише Washington Post.

Видання пише, що допомогти Байдену спробує український президент Володимир Зеленський, який також відвідає Нью-Йорк, щоб підвищити обізнаність про російські звірства і підкреслити, що вторгнення Кремля порушує найсвятіший принцип ООН - суверенітет кордонів. Лідер України сподівається, що цей посил об'єднає всі держави, які бояться примусу з боку сильнішого сусіда.

«Президент Байден з нетерпінням чекає на те, щоб почути точку зору президента Зеленського на все це, а також щоб підтвердити світу, США, американському народу свою рішучість в збереженні ролі лідера світу в підтримці України», - заявив у п'ятницю радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван.

Важливою стрілою в сагайдаку Байдена стане відносно низька відвідуваність Генасамблеї головними супротивниками Америки. Владімір Путін, ордер на арешт якого видав Міжнародний кримінальний суд, не прилетить до Нью-Йорка, так само як і лідер Китаю Сі Цзіньпін і його головний дипломат Ван І.

Washington Post пише, що Генеральна асамблея ООН, яку неформально називають «суперкубком світової дипломатії», дає найкращу можливість для країн, що розвиваються, висловити свою стурбованість світовими подіями. Відсутність лідерів Росії і Китаю дасть Байдену і Зеленському шанс домінувати в порядку денному і прислухатися до лідерів менш заможних країн Африки, Азії та Латинської Америки. Ці країни прийнято називати «Глобальним Півднем».

Ключовим моментом стане запланована на середу зустріч Байдена з президентом Бразилії Луїсом Інасіу Лулою да Сілвою, видатним захисником Глобального Півдня, який закликав до мирних переговорів між Росією і Україною, звинувачуючи Захід у затягуванні конфлікту шляхом надання зброї та військової техніки Києву.

«США потрібно припинити підживлювати війну і почати говорити про мир», - заявив Лула навесні.

Салліван чітко дав зрозуміти, що США продовжуватимуть надавати військову підтримку Україні і не підтримуватимуть передчасні заклики до мирних переговорів, навіть попри те, що лінія фронту стає твердою. А ймовірність того, що сили Києва розірвуть російський сухопутний міст до Криму стає все меншою.

«З нашої точки зору, наше завдання полягає в тому, щоб надати Україні інструменти, необхідні для того, щоб вона була в найкращій позиції на полі бою і щоб вона могла зайняти найкращу позицію за столом переговорів», - сказав Салліван.

За оцінками американської розвідки, Україна не дійде до Мелітополя у своєму нинішньому наступі. Минулого тижня генерал Марк Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів США, заявив, що в українських військ може залишитися лише "від 30 до 45 днів для ведення бойових дій" в ході нинішнього наступу.

У той час як більшість країн-членів ООН проголосували за засудження вторгнення Росії в Україну, багато країн Глобального Півдня занепокоєні перспективами безвихідної патової ситуації. Блок країн Африки та Латинської Америки підтримують економічні та дипломатичні зв'язки з Кремлем і не бажають застосовувати західні санкції, побоюючись їхнього економічного впливу.

«Позиція більшості членів ООН за замовчуванням полягає в тому, що нам потрібно вести переговори про припинення війни. Якщо Зеленський сяде в Раді Безпеки ООН і скаже, що ми будемо воювати вічно, це створить явний дисонанс з багатьма незахідними країнами, які борються з боргами і бідністю, і які відчувають, що їхні проблеми відсунуті на другий план», - сказав Річард Гоуен, експерт з питань ООН в «Міжнародній кризовій групі».

Салліван, радник з питань національної безпеки, заперечив думку про те, що існує прірва між позицією США та країн, що розвиваються, заявивши, що американські дипломати наполегливо працювали над тим, щоб подолати цей розрив.

«Ми насправді вважаємо, що за останні кілька місяців ми побудували міцну взаємодію і діалог з Глобальним Півднем щодо того, як в кінцевому підсумку виглядає справедливий мир. Наразі не схоже, що Росія ставиться до цього особливо серйозно», - сказав він.

Одним з головних супротивників США, який відвідає Нью-Йорк, буде президент Ірану Ебрагім Раїсі, чия країна надала Росії флот безпілотників Shahed. Москва використовує ці безпілотники, щоб обстрілювати українські міста. У понеділок Раїсі заявив невеликій групі журналістів у Нью-Йорку, що Іран «проти війни в Україні. І крапка».

Однак, коли його запитали про іранську військову підтримку Росії, він, схоже, вдавав із себе скромника, попросивши присутніх журналістів надати докази, водночас зазначивши, що Тегеран мав складні стосунки з Москвою ще до війни.

Після зустрічей у Нью-Йорку Зеленський поїде за Байденом до Вашингтона, де обидва лідери переконуватимуть Конгрес у необхідності виділення додаткового фінансування для України. Президент США прагне отримати пакет фінансування на суму понад 24 мільярди доларів, з яких 13,1 мільярдів доларів підуть на військову допомогу, 8,5 мільярда доларів - на гуманітарну підтримку і 2,3 мільярда доларів - на фінансові потреби уряду.

Схвалення цього пакету зіштовхнувся з опором республіканців у Палаті представників, але лідери Республіканської партії кажуть, що візит Зеленського, ймовірно, буде «дуже, дуже переконливим». Про це, зокрема, сказав в інтерв'ю CBS News конгресмен-республіканець Майкл Р. Тернер, який очолює Комітет з питань розвідки.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі