Як Росія може використати ядерну зброю в космосі? — Financial Times

Поділитися
Стратегічна привабливість ядерної зброї полягає в тому, що вона здатна знищити багато супутників одночасно.

Росія розробляє нову протисупутникову ядерну зброю космічного базування, згідно з розвідданими, якими уряд США поділився з Конгресом і європейськими союзниками.  Подробиць мало, тому важко сказати, наскільки серйозною може бути потенційна загроза.

Джим Хаймс, провідний демократ у комітеті з питань розвідки Палати представників, заявив, що люди "не повинні панікувати". Але ці заяви спровокували перегони, щоб визначити, які можливості може мати така ядерна зброя — і яким буде вплив на космос і Землю, якщо цей тип зброї буде застосований, пише Financial Times.

Чому Росія може націлитися на супутники? 

США та європейські країни широко використовують супутники у військових цілях. Їхні можливості включають моніторинг пересування військ і будівництва баз, виявлення запусків ракет і організацію бойового зв'язку. 

Супутники є значною перевагою, яку США мають над Росією у веденні звичайної війни, вважає Джеймс Актон, співдиректор програми ядерної політики американського Фонду Карнеґі за міжнародний мир. Використання Україною інтернету, що надається компанією Starlink, приватним підприємством SpaceX Ілона Маска, проти російських військ, свідчить про важливість супутникового зв'язку на полі бою. У цьому сенсі легко зрозуміти, чому Росія може шукати способи завдати шкоди супутниковому зв'язку західних країн.

Стратегічна привабливість ядерної зброї полягає в тому, що вона здатна знищити багато супутників одночасно. Навіть існування такого пристрою може мати стримуючий ефект, незалежно від того, буде він коли-небудь застосований чи ні.

"Американські військові використовують космос дуже ефективно. А Росія вважає, що атака на супутники — це спосіб зрівняти шанси в цьому конфлікті", — сказав Актон. 

Якими можуть бути наслідки атаки на супутники?

Світ супутників складний, різноманітний і дедалі більш переповнений. Від них все більше залежать земні комунікації та інфраструктура — від міжнародних перевезень до домашніх розваг і картографічних додатків для смартфонів.

Супутники можуть надсилати сигнали й приймати їх з великої кількості місць на Землі. Вони обходять проблему кривизни планети, яка блокує суто наземний зв'язок на великі відстані.

Росії довелося б враховувати значні практичні недоліки, якби вона розгорнула ядерну зброю або відкрито погрожувала це зробити. Будь-який атомний вибух, ймовірно, вплине на супутники інших країн, включаючи супутники союзників Кремля. А уламки, що швидко розлітаються від будь-якого вибуху, можуть пошкодити або знищити інші космічні апарати у непередбачуваний спосіб.

Чи були супутники мішенню раніше? 

Космос дедалі більше стає сферою конкуренції між наддержавами. Росія, Китай, Індія та США знищили непотрібні космічні апарати під час випробувань протисупутникових ракет, але космічне сміття, яке створюють такі вибухи, може спричинити хаос на орбіті, якщо уламки зіткнуться з іншими супутниками.

Останній удар відбувся в листопаді 2021 року, коли російська ракета збила старий розвідувальний супутник "Космос 1406" на висоті 500 км над Землею. Перспектива втручання в космічний зв'язок і розробка методів для цього все більше турбує військових планувальників. Серед таких методів — використання лазерів для засліплення супутників. У 2021 році НАТО запровадило заходи щодо посилення реагування на атаки на супутники.

Чи існують інші ризики від ядерного удару в космосі?

Найбільшої шкоди, як супутникам, так і Землі, ймовірно, завдасть електромагнітний імпульс, який згенерує ядерний вибух. Ефекти були б подібні до тих, що очікуються від природної геомагнітної бурі після сильного сонячного спалаху.

Такий інтенсивний сплеск електромагнітного випромінювання зруйнував би електронні схеми на супутниках і величезну кількість наземної обчислювальної та комунікаційної інфраструктури. Коливання напруги в електромережах призведуть до масштабних відключень електроенергії.

Радіоактивні частинки, утворені вибухом на орбіті, розлетяться по всій земній кулі на великій висоті. Однак люди не зазнають такого впливу, як від високих рівнів радіації, що утворюються під час вибуху поблизу землі. 

Ядерні вибухи, здійснені США і Радянським Союзом у 1962 році, незадовго до того, як вони домовилися про заборону атмосферних випробувань, продемонстрували потенційний вплив. Підрив над Тихим океаном бомби потужністю 1,45 мегатонни порушив електропостачання і телефонний зв'язок на Гаваях, а кілька супутників, що перебували тоді на орбіті, в тому числі піонер телекомунікацій Telstar, були пошкоджені.

Які закони забороняють ядерну зброю в космосі?

Згідно з договором, який контролюється ООН, сторони зобов'язуються не виводити на навколоземну орбіту "будь-які об'єкти, що несуть ядерну зброю". Важливо, що угода не поширюється на запуск ядерної зброї з Землі. 

Використання ядерної зброї в космосі мало б великий політичний вплив. Для країн НАТО це може поставити питання про те, чи поширюється стаття 5 — принцип, згідно з яким напад на одного члена альянсу означає напад на всіх — за межі Землі. Навіть країни, які мають нормальні відносини з російським урядом президента Владіміра Путіна, будуть стурбовані наслідками ядерної діяльності в космосі для глобальної безпеки. 


.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі