Чому Велика Британія може ніколи не конфіскувати російські активи — Politico

Поділитися
 Чому Велика Британія може ніколи не конфіскувати російські активи — Politico © unsplash/famouswebsites
Юристи не підтверджують, що конфіскація російських активів є правомірною, посилаючись на основні міжнародні зобов'язання. 

У політиці реальність рідко збігається з риторикою. А реальність така, що Британія, найімовірніше, ніколи не конфіскує гроші Росії. Після лютого 2022 року було сказано чимало сміливих слів. У столиці Великої Британії, прозваній "Лондонградом" через репутацію місця розваги для російських олігархів, британський політик Майкл Гоув закликав конфіскувати їхні особняки для розміщення українських біженців. Інші пропонували вилучити російські активи в британських банках, щоб допомогти фінансувати оборону України або відновити її після закінчення війни, пише Politico.

Але два роки по тому, попри гучні заяви, мало що було зроблено для арешту російських активів — чи то гроші, чи то майно олігархів, чи то, що більш реалістично, активи Центрального банку. Медіа-організація Politico поспілкувалась із кількома юристами та експертами з санкцій, і всі вони стверджують, що, незважаючи на політичні пафосні заяви, немає і ніколи не буде жодних юридичних підстав для вилучення заморожених російських грошей, майна або інших активів.

"Британському уряду навряд чи буде комфортно створювати новий сміливий правовий порядок", — сказала юрист із санкцій із компанії Peters and Peters Анна Бредшоу.

Уряд ніколи не публікував офіційних даних про загальну вартість російських активів, що перебувають у Великій Британії, але, за оцінками, сьогодні заморожено активи окремих осіб на суму 22,5 млрд доларів, а також активи російського Центробанку на суму близько 32,4 млрд доларів — це значна цифра, хоча вона і поступається 260 млрд євро активів російського ЦБ в ЄС. Однак експерти підкреслюють, що між заморожуванням активів та їхньою конфіскацією є велика різниця.

Заморожування активів вважається юридично пропорційним, оскільки це тимчасовий крок. Хоча влада може використовувати прибуток, отриманий від інвестування грошей, як це погодився зробити ЄС, самі активи теоретично будуть повернуті в якийсь момент. Постійний же арешт активів може мати серйозні юридичні наслідки.

Британські парламентарії, схоже, поступово приходять до розуміння цієї реальності. Міністри чітко бачать різницю між державними та особистими активами. На початку цього року міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон знову закликав накласти арешт на заморожені державні резерви Росії — вкладення Центрального банку в державні облігації, валюту і золото.

Крім юридичних питань, пов'язаних із конфіскацією, британські чиновники усвідомлюють, що заморожені російські активи можуть стати корисним інструментом у майбутніх мирних переговорах. І навпаки, арешт активів на постійній основі зробить такі переговори менш імовірними.

"Але навіть якщо Велика Британія погодиться в рамках G7 взяти участь у конфіскації державних резервів, юристи вважають — ймовірність того, що особисті активи кудись подінуться, невелика", — пише Politico.

Хоча всі юрисдикції побоюються потенційних юридичних і фінансових наслідків вилучення грошей, Британія особливо стурбована порушенням правових норм. Уряди, які конфіскують приватні активи громадян, "починають переписувати основні принципи, на яких базується більшість правових систем, коли йдеться про втручання в право власності та право на справедливий судовий розгляд", каже юрист із санкцій із компанії Peters and Peters Анна Бредшоу.

Загальні вибори, що наближаються у Великій Британії, — це чудова можливість для опозиційної Лейбористської партії виступити з вимогами, щоб Росія заплатила ціну за свою поведінку. Для Консервативної партії гучні розмови, як забрати гроші Москви, добре діють на електорат, але в них немає особливого бажання вживати реальних кроків, з огляду на те, що цю складну проблему, найімовірніше, вирішуватиме новий лейбористський уряд.

Такі організації, як Redress (правозахисна організація, що базується в Лондоні), наполягають, що конфіскація коштів для благих цілей виправдана з погляду міжнародного права як контрзахід проти початку війни в Україні. Але юристи не переконані в цьому, посилаючись на основні міжнародні зобов'язання, передбачені такими інституціями, як Європейська конвенція про захист прав людини та основних свобод.

Нагадаємо, що агенство Reuters розповіло як Захід може використати заморожені активи Росії. Це можна зробити завдяки викачуванню коштів, конфіскації, репараційним облігаціям та синдикованій позиці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі