Встановлення інвалідності: які документи потрібні

Поділитися
Встановлення інвалідності: які документи потрібні © freepik/freepik
Останнім часом в Україні зростає кількість осіб з інвалідністю.

Через повномасштабне вторгнення Росії, в Україні стрімко зростає число людей, які мають інвалідність. Це стосується і військових, і цивільних.

Адвокат Андрій Карпенко пояснив, що потрібно для встановлення інвалідності. Він нагадав, що інвалідом є особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті.

Інвалідність як міра втрати здоров’я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи Міністерства охорони здоров’я України.

Медико-соціальна експертиза визначає ступінь обмеження життєдіяльності людини, причину, час настання, групу інвалідності, сприяє проведенню ефективних заходів щодо профілактики інвалідності, реабілітації інвалідів, пристосування їх до суспільного життя.

Цій експертизі підлягають особи, які втратили здоров’я внаслідок захворювання, травм та уроджених дефектів, що обмежує їх життєдіяльність, а також особи, які за чинним законодавством мають право на соціальну допомогу, компенсацію втраченого заробітку або звільнення від виконання відповідних обов’язків тощо.

Крім того, зазначена експертиза виявляє компенсаторно-адаптаційні можливості особи, реалізація яких сприятиме функціональній, психологічній, соціальній, професійній реабілітації та адаптації інваліда.

Залежно від ступеня втрати здоров’я інвалідність поділяється на три групи (I, II та III).

Причинами інвалідності є:

  • загальне захворювання;
  • трудове каліцтво;
  • професійне захворювання;
  • інвалідність з дитинства.

Для військовослужбовців:

  • поранення, контузія, каліцтво, одержані при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби;
  • захворювання, пов’язане з перебуванням на фронті, або каліцтво, одержане внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби;
  • захворювання, не пов’язане з перебуванням на фронті;
  • в спеціально передбачених законодавством випадках - захворювання, одержане при виконанні обов’язків військової служби.

Законодавством України можуть бути встановлені й інші причини інвалідності.

Як оформити інвалідність

  • Обстежтеся в сімейного лікаря. Після цього група лікарів має зробити запис у медичній картці пацієнта, а також у формі 088/о Направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК). ЇЇ має заповнити сімейний або головний лікар і внести до форми інформацію про пацієнта, його хворобу та причини надання інвалідності.
  • Пройдіть лікарсько-консультативну комісію. Далі особу направлять на медико-соціальну експертизу. Експертиза має відбутися протягом п’ятьох робочих днів — відколи ЛКК надіслала направлення пацієнта. Експертиза надає необхідний план лікування і реабілітації.
  • Після цього МСЕК ухвалює рішення (протягом 5 робочих днів).

У МСЕК потрібно подавати наступні документи: 

  • заповнену форму направлення 088/о. Вона має бути підписана головою та членами ЛКК з печаткою лікувального закладу;
  • паспорт та копію;
  • медичну карту амбулаторного хворого;
  • оригінали всіх документів, які вписані у форму 088/с;
  • оригінали рентгенологічного обстеження та лабораторні аналізи. Діагноз хворого за основним захворюванням має бути описаний у виписці з історії хвороби.

Нагадаємо, у яких випадках МСЕК може встановлювати групу інвалідності на ступінь вище, але не вище I групи без зазначення строку повторного огляду (безстроково). Це стосується певних категорій осіб.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі