Припинення вогню в Газі має завершитися вигнанням ХАМАСу — Bloomberg

Поділитися
Припинення вогню в Газі має завершитися вигнанням ХАМАСу — Bloomberg © SAID KHATIB/AFP via Getty Images
Правильна угода передбачає усунення лідерів ХАМАСу в обмін на виведення військ Ізраїля і визнання необхідності політичного врегулювання.

Переговори про припинення вогню в Газі ще не закінчилися, але Ізраїль почав наступ на Рафах. Коли справа дійде до розподілу провини за цю людську катастрофу, що розгортається, переговори виявилися недобросовісними з боку всіх учасників.

Недобросовісність з боку Ізраїля проявилася в тому, що за кілька днів до останнього раунду мирних переговорів прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу так голосно наполягав на тому, що незалежно від того, що може статися в Каїрі, Армія оборони Ізраїля в якийсь момент увійде в Рафах. Це була відверта спроба приректи на невдачу зусилля, спрямовані на подолання розриву з ХАМАСом, повідомляє Bloomberg.

З боку ХАМАСу також була недобросовісність, оскільки голова його політбюро Ісмаїл Ганія недвозначно натякнув, що схвалений ним документ — це той самий документ, який вже прийняв Ізраїль. Це не відповідало дійсності. Те, на що ХАМАС погодився в понеділок 6 травня, було зустрічною пропозицією.

Нещодавно заборонений в Ізраїлі телеканал "Аль-Джазіра" опублікував те, що нібито є текстом пропозиції, на яку погодився Ганія. Його походження не було перевірено, але два елементи здаються правдивими й, на думку Bloomberg, лежать в основі того, чому ця війна виявляється такою смертоносною і такою важкою для завершення.

Перший полягає в тому, що ця пропозиція була очевидною спробою замаскувати прірву між двома непримиренними по суті позиціями. Ізраїль хоче повернути своїх заручників, не погоджуючись на припинення війни; це залишило б ХАМАС на місці в Газі, а отже — переможцем. ХАМАС, своєю чергою, обміняє заручників лише на остаточне виведення ізраїльських військ. Обидві вимоги неможливо задовольнити одночасно.

Передбачувана угода за посередництва офіційних осіб Єгипту, Катару і США складається з триетапного плану, в якому перша 42-денна фаза включає детальні процедури для початку відведення ізраїльських військ і часткового звільнення заручників. Дві інші фази, згідно з документом "Аль-Джазіри", передбачали перехід до "сталого спокою", коли всі заручники будуть обміняні на полонених і виведення ізраїльських військ з подальшою відбудовою і компенсацією. Угода мала бути гарантована Єгиптом, Катаром, США й Організацією Об'єднаних Націй.

Зрозуміло, що Ізраїль не купився на цей аргумент. Рішення військового кабінету відхилити останню пропозицію про припинення вогню від ХАМАСу було одноголосним, і плани ЦАХАЛу в Рафаху не змінилися. Але перш ніж відкидати цю відповідь як війну в чистому вигляді, слід розглянути те, чого не було в угоді, досягнутій за посередництва Ізраїля: будь-якої згадки про ХАМАС і його майбутнє.

Варто уважно прислухатися до того, що говорить ХАМАС, і в понеділок 6 травня керівник відділу міжнародних зв'язків угруповання Усама Хамдан дуже чітко дав зрозуміти три речі. Перша полягає в тому, що ХАМАС вважає свою терористичну операцію 7 жовтня і війну, яку вона спровокувала, величезним успіхом. ХАМАС зазначає, що ця операція зупинила процес нормалізації світового визнання Ізраїля як легітимної національної держави й перетворила палестинську справу на глобальну. 

Другий момент, на якому неодноразово наголошував Хамдан, полягав у тому, що метою ХАМАСу є ліквідація Ізраїля, а не укладення миру з ним. І, нарешті, що організація не вважає припинення вогню перешкодою на шляху до досягнення цієї мети; він навіть розглядав відновлення Гази як засіб, що дає змогу звичайним палестинцям долучитися до боротьби.

"Ні та, ні інша сторона не має серйозних намірів вести переговори про припинення вогню, тому що жодна з них не бажає відмовитися від своїх військових цілей", — повідомляє Bloomberg.

Нагадаємо, що США призупинили відправку Ізраїлю бомб, які могли б бути використані в Рафаху. Адміністрація США також аналізує поставки іншої зброї.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі