Чому купити військові облігації — це хороша ідея

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Чому купити військові облігації — це хороша ідея © Минфін України
Так, є випадки, коли інвестиція у війну — раціональний крок

Міністерство фінансів України випустило військові облігації й уже на першому ж аукціоні змогло залучити від їхнього продажу 8 млрд грн. Більш ніж хороший результат, але наступні аукціони мають бути ще кращими. Тож розказуємо, що воно таке, ці військові облігації, та як їх можна придбати.

Подібні інвестиційні інструменти — давні супутники воєн, вони дають можливість людям підтримати військових грошима, причому гроші беруться в борг, а потім повертаються із відсотками.

Зрозуміло, що зажиріти на цьому не вдасться, бо рівень післявоєнної інфляції зазвичай ставки за цими позиками перевищує, але військові облігації — це, радше, про патріотизм і підтримку, а не про інвестиції. Втім, лише на перший погляд.

Бо кожен з нас, незважаючи на те, де він зараз і що робить, хоче повернутися до нормального життя. Люди хочуть спокою і стабільної роботи, підприємці — звичних умов, стійкої логістики та прогнозованого попиту, аграрії — зорати, засіяти, зібрати і продати. Все це неможливо, допоки наші військові не звільнять країни від загарбників. І всі ми усвідомлюємо, що військові видатки і близько не порівняти зі звичайними видатками країни.

Будь-які бюджетні статті фінансуються здебільшого із податків, які сплачує бізнес. Зараз із цим важко. Низький уклін усім тим, хто щодень виходить на роботу, але навіть для них зараз непрості часи. Атаки ворога буквально по всій території України суттєво ускладнюють як підвезення сировини, так і подальше розповсюдження готової продукції, запаси не поповнюються із належною швидкістю, мережі контактів розірвані, а перебої із паливом та електрикою не додають оптимізму. Розраховувати на стабільні податки в умовах війни неможливо.

Зрозуміло, що більшою частиною видатків уряд пожертвує заради військових потреб, бо від них напряму залежить, чи зможемо всі ми взагалі колись повернутися до нормального життя. Але, крім видатків на війну, у держави є ще й «захищені» статті — зарплати, пенсії, соцвиплати. Попри те, що бюджет воєнного часу дозволяє цими статтями нехтувати, всі ми розуміємо, що це крайня межа — лишати людей без грошей у такі складні часи. Тож сьогодні жодна копійка не зайва для країни.

Незважаючи на всю ту грошово-кредитну допомогу, яку ми вже отримали та ще отримаємо від наших міжнародних партнерів, у найкращому випадку мова йтиме про десятки мільярдів. Натомість Росія вступала в цю війну, маючи запас міцності у 850 млрд дол., або четверті за обсягами резерви у світі. Так, завдяки санкціям, він схуднув на дві третини і продовжує скорочуватися щодня, але це все одно величезна сума, непорівнянна із тим, що ми маємо зараз, і з тим, що можемо отримати найближчим часом.

А ще всі ми, думаю, вже зрозуміли: що швидше переможемо у цій війні, то меншою буде шкода, якої ворог завдає Україні. Час має значення, ми всі це бачимо щодня, дивлячись на руйнування, які спричиняє Росія. Всі ми зацікавлені у перемозі, всі ми маємо долучитися до неї. Звісно, військові облігації — це інструмент, розрахований здебільшого на міжнародних інвесторів і місцевий бізнес, але насправді нічого складного у купівлі облігацій немає, і це може зробити будь-хто.

Мінфін загалом планує випустити таких облігацій на 400 млрд грн. Відсоткова ставка визначається під час аукціону. На перших торгах, наприклад, були присутні всі десять покупців, які й придбали річних облігацій на 8 млрд грн під відсоткову ставку 11% річних.

Випускаються облігації в електронному вигляді, купити їх можна через банки, що виступають первинними дилерами:

  1. Приватбанк;
  2. «ОТП Банк»;
  3. Ощадбанк;
  4. Укргазбанк;
  5. Укрексімбанк;
  6. «Райффайзен Банк»;
  7. ПУМБ;
  8. Сітібанк;
  9. Кредобанк;
  10. Альфа-банк.

Після звернення банк відкриє вам рахунок у цінних паперах, узявши за цю послугу певну комісію, та запропонує підписати угоду із брокером, який від вашого імені здійснюватиме операції із цінними паперами. Насправді це не так складно, як звучить, бо далі вам лишається тільки повідомити брокера, на яку суму ви хотіли б придбати облігацій, і він усе зробить за вас.

І не забуваймо, що, крім іншого, держоблігації — це найкращий варіант заощаджень, вони є найбільш надійним інвестиційним інструментом, дозволяють зафіксувати на тривалий період доволі високу прибутковість, та ще й виплати доходів за ними не оподатковуються.

Нинішня невизначеність спонукає до економії, і це зрозуміло, — ніхто не знає, як швидко ми зможемо повернутися до нормального життя. Але скупий платить двічі, і якщо ми не вистоїмо зараз, то можемо взагалі втратити дім. Тим паче всі ми вже усвідомлюємо, яка величезна робота чекає на нас після перемоги, і будь-який підприємець розуміє, що немає кращого часу для зростання, ніж процес відбудови країни.

Більше статей Юлії Самаєвої читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі